През годините дамските обувки са приемали много различни форми и стилове. Но независимо от това какво е модерно, просто има нещо във високите токчета, което кара жените да се чувстват по-красиви. Носенето на високи обувки обаче има своите отрицателни последствия.
Подиатрите и ортопедични хирурзи са свидетели на все повече наранявания, причинени от продължително ходене и стоене на токчета.
Краткосрочни усложнения
Фрактури и навяхвания на глезените са често срещани наранявания в резултат на ходене, стоене и бягане на високи токчета. В резултат на тези наранявания са необходими рехабилитационни и в някои случаи хирургични интервенции. Това са жени, които обикновено носят високи токчета през уикенда, когато излизат да се забавляват. Много пъти се предпочита най-тънкият, най-високият ток в гардероба, за да допълни тоалета. Не се препоръчва да носите високи токчета, ако има дискомфорт, докато стоите или ходите с тях. Допълнителните усложнения, свързани с краткосрочното носене на високи токове включват:
- Остра травма на глезена (изкълчване, фрактура, усукване)
- Падания
- Травма на стъпалото
- Болка (остра или хронична)
- Загуба на баланс
- Мазоли
Дългосрочни усложнения
Струвало ли ви се е странно, когато видите възрастна жена, която носи високи токчета? Може би си мислите, че е от суета, но според физическите и професионалните терапевти грешите. След много години на високи токчета ахилесовото сухожилие се скъсява и това затруднява стоенето на крака плътно на земята. Носенето на токчета намалява болката в областта, която преминава от петата до средата на прасеца, тъй като стъпалото е на пръсти. Това сухожилие е най-голямото и най-силното в тялото и е остовният отговорник за способността ви да ходите, да бягате и да стоите на пръсни. Допълнителните усложнения, свързани с сългосрочното носене на високи токчета, включват:
- Дистално метатарзално и фалангично увреждане на ставите и болка
- Болки в гърба и гръбначни увреждания
- Болка в краката
- Болки в коленете
Високите токчета имат и по-безопасни алтернативи и дори не е нужно да жертвате красотата в името на безопасността. Опитайте по-дебели токове, обувки, които са по-широки отпред, за да имат повече място пръстите и платформи и редувайте с маратонки или ортопедични обувки, за да намалите шанса от нараняване. Важно е да познавате тялото си и неговите граници. Удобството трябва да ви е приоритет. Не забравяйте да пробвате обувките преди да ги купите, за предпочитане вечер, когато стъпалата са по-големи. Винаги може да носите и чифт пантофки в чантата си. Добра идея е да инвестирате и в стелки и възглавнички за максимално удобство.